Każdy osoba zwiedzająca jest dla nas ważna.
Dbamy o to, aby wizyta naszych gości i gościń była jak najbardziej komfortowa. Podczas wizyty zawsze możesz poprosić o wsparcie osobę z Zespołu Obsługi Klienta.
Przed wizytą możesz także skontaktować się z nami pod nr tel.: 61 888 45 12.
Informacje o Centrum w polskim języku migowym:
>> wideo
Bilety wstępu
Osoby z niepełnosprawnością oraz ich asystenci(-tki) są uprawnieni do zakupu biletów ulgowych.
Asystent(-ka) dla osób z niepełnosprawnością wzroku
Jeśli potrzebujesz asysty podczas wizyty w Centrum np. podczas organizowanych przez nas wydarzeniach, możesz skorzystać ze wsparcia asystenta(-ki). Jest to osoba z Zespołu Obsługi Klienta, która będzie towarzyszyła Tobie podczas wizyty w Centrum i udzielała informacji o tym jak wygląda przestrzeń i co się w niej dzieje.
Osoby z psem asystującym są mile widziane w Centrum.
Więcej informacji udziela koordynatorka dostępności:
Lucyna Kaczmarkiewicz
e-mail lucyna.kaczmarkiewicz@pcd.poznan.pl
tel. 571 267 308 (również SMS)
Audiodeskrypcja wejścia do budynku Centrum
CSE – wejścia do budynku – plik tekstowy
Audiodeskrypcja strefy wejściowej
CSE – wejścia do budynku – plik tekstowy
Audiodeskrypcja Visitor Center
CSE – visitor centre – plik tekstowy
Audiodeskrypcja szatni
CSE – szatnia – plik tekstowy
Dojazd komunikacją miejską.
Możesz dojechać autobusami nr 163, 168, 169 oraz 171, przystanek Zamek.
Odległość od przystanku wynosi 200 metrów.
Możesz dojechać także tramwajem nr 8, 13, 16 oraz 17, przystanek Fredry.
Odległość od przystanku wynosi 250 metrów.
Aktualności, zmiany rozkładów jazdy oraz więcej informacji dostępnych jest na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego: KLIKNIJ TUTAJ
Dojazd samochodem.
Centrum Szyfrów Enigma znajduje się w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania.
Najbliższe parkingi (płatne) znajdują się na Placu Wolności oraz Rondzie Kaponiera.
Więcej informacji odnośnie parkowania dostępnych jest na stronie Zarządu Dróg Miejskich: KLIKNIJ TUTAJ
Wejście
Do Centrum można wejść od strony ul. Św. Marcin lub od strony ul. Kościuszki.
Do głównego wejścia przy ul. Św. Marcin prowadzą 4 stopnie, obszerny spocznik i 8 stopni. Po lewej stronie przy schodach znajduje się pionowa platforma dla maks. 3 osób (nośność platformy wynosi 385 kg). Podwójne drzwi otwierają się automatycznie na zewnątrz. Ich szerokość wynosi 1,80 m.
Wejście od strony ul. Kościuszki jest w podwórzu za bramą. Po prawej stronie znajdują się drzwi prowadzące do szatni i dalej do strefy wejściowej. Ich szerokość wynosi 90 cm, przed nimi jest próg wysoki na 20 cm, a za nimi korytarz i schody w górę (13 stopni).
Głębiej w podwórzu po prawej stronie znajdują się drzwi szerokie na 1,6 m, za którymi po prawej stronie jest winda prowadząca do strefy wejściowej oraz na wszystkie piętra i półpiętra budynku. Nie ma tutaj progów. Za windą są toalety również dla osób z niepełnosprawnością.
Strefa wejściowa
To obszerny hol z głównymi schodami, windami, toaletami i wejściem do Visitor Centre, z którego rozpoczyna się zwiedzanie ekspozycji.
W strefie wejściowej znajdują się schody prowadzące na piętra i półpiętra. Szerokość środkowych schodów (13 stopni) wynosi 5,90 m, bocznych schodów – 2,60 m (12 stopni). Polecamy korzystać z windy znajdującej się po lewej stronie przy schodach. Łatwiej dostać się z niej na poszczególne poziomy budynku.
System TOTUpoint
Znaczniki są zlokalizowane przy:
– wejściu głównym do Centrum przy ul. Św. Marcin,
– bramie prowadzącej do podwórza od strony ul. Kościuszki,
– wejściu bez barier do Centrum w głębi podwórza.
Informacje o systemie są dostępne pod linkiem
Toalety
W Centrum znajdują się 4 toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Przestrzeń manewrowa wynosi ok. 170 cm na 170 cm.
Toalety znajdują się:
Szatnia
Szatnia znajduje się na poziomie – 1, prowadzą do niej tylko schody (13 stopni), szerokie na 1,6 m. Żeby nie schodzić do szatni możesz skorzystać z szafek, które znajdują się obok kasy.
Kasa
Wysokość lady w kasie wynosi 80 cm. Jest tutaj stanowiskowa pętla indukcyjna. Poprzez połączenie z tłumaczem online możemy porozumieć się w polskim języku migowym. W kasie możesz zapoznać się z przewodnikiem „krok po kroku” w tekście łatwym do czytania. Przewodnik ułatwi Ci wizytę w Centrum, pokaże jaka jest ekspozycja Centrum, które miejsca są na niej najciekawsze, a gdzie należy zachować ostrożność.
Na czas wizyty możesz bezpłatnie wypożyczyć wózek rehabilitacyjny oraz nosidełko dla dzieci (dysponujemy 2 wózkami i 2 nosidełkami w różnych rozmiarach). Możesz również bezpłatnie wypożyczyć słuchawki wyciszające (dysponujemy 6 słuchawkami dla dzieci i 4 dla dorosłych).
Visitor Center
W Visitor Center odbierzesz audioprzewodniki do zwiedzania ekspozycji.
Audioprzewodniki
Punkt odbioru audioprzewodników znajduje się obok bramek wejściowych na ekspozycję. Lada w Visitor Centre znajduje się na wysokości 80 cm, po lewej stronie znajdują się podwójne bramki szerokie na 90 cm każda, prowadzące na ekspozycję. Poza podstawową ścieżką zwiedzania, możesz skorzystać ze ścieżek:
– w polskim języku migowym, trwającej ok. 90 minut,
– w tekście łatwym do rozumienia, trwającej ok. 60 minut.
Ścieżka łatwa została uzupełniona o uproszczone modele do szyfrowania. Modele wraz z instrukcjami do nich są oznaczone symbolem słońca. Znajdziesz je na wybranych stanowiskach, a podpowiedzi do nich usłyszysz w audioprzewodniku.
– z audiodeskrypcją i wskazówkami nawigacyjnymi, trwającej ok. 90 minut. Ten audioprzewodnik możesz odebrać również w kasie, która znajduje się na przeciwko wejścia głównego. Poprowadzi Cię wtedy od kasy, przez strefę wejściową, Visitor Centre i ekspozycję. Do audioprzewodnika są dołączone słuchawki z możliwością założenia ich na jedno ucho.
Na czas zwiedzania możesz wypożyczyć przenośną pętlę indukcyjną do audioprzewodników.
Audioprzewodnik dostępny jest również w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim.
W oparciu o audioprzewodniki odbywa się zarówno zwiedzanie indywidulane jak i grupowe.
Audioprzewodniki, słuchawki oraz pętle indukcyjne wykonane są z materiałów używanych w urządzeniach elektronicznych mających kontakt ze skórą. Niektóre osoby mogą jednak odczuwać podrażnienia skóry z powodu alergii lub nadwrażliwości.
W Visitor Center znajduje się plan tyflograficzny, który przybliża rozkład wszystkich sal na ekspozycji. Drugi plan pokazuje największą salę ekspozycyjną – aulę Łowmiańskiego i znajduje się przed wejściem do niej po lewej stronie. W budynku nie ma wyznaczonej tyflościeżki.
Ekspozycja
Ekspozycja jest wolna od barier architektonicznych. Wybrane przestrzenie znajdują się na nieco niższych poziomach. Do sali z U-bootem schodzi się po 8 stopniach, jest tu pionowa platforma dla maks. 3 osób (nośność platformy wynosi 385 kg). Do auli Łowmiańskiego schodzi się po 4 stopniach. Jest tu pochylnia wyposażona w poręcze, której długość wynosi 8 m, szerokość 1 m. Przed i za schodami oraz pochylnią znajdują się pola ostrzegawcze.
Możesz swobodnie dotykać wszystkich elementów na ekspozycji, z wyjątkiem eksponatów w gablotach.
Poszczególne sale są zróżnicowane pod kątem kolorystyki i rodzajów powierzchni. W sali z U-bootem słychać dźwięki imitujące przebywanie w łodzi podwodnej.
Nie ma tu światła dziennego, oświetlenie jest głównie ledowe w chłodnym białym odcieniu.
Dolna krawędź ekranów dotykowych oraz blaty stołów znajdują się na wysokości 80 cm. Wyświetlane w nich teksty są prezentowane kontrastowo, możesz je również powiększyć.
Wybrane filmy na ekspozycji mają audiodeskrypcję oraz są tłumaczone na polski język migowy.
Na ekspozycji znajdziesz miejsca przeznaczone do odpoczynku. W niektórych salach są również lekkie, rozkładane krzesła, z których możesz skorzystać podczas zwiedzania.
Osoby poniżej 16 roku życia mogą zwiedzać ekspozycję wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów.
Zanim zwiedzisz ekspozycję, zwróć uwagę, że znajdują się na niej:
Migające światła
Na ekspozycji występuje migające światło i dynamiczna zmiana kolorów. Osoby nadwrażliwe na bodźce świetlne mogą doznać ataku epileptycznego lub utraty przytomności. Objawy mogą wystąpić również u osób, u których nie stwierdzono epilepsji lub które nie miały fotogennych ataków drgawkowych. Jeśli ty lub ktokolwiek z twojej rodziny wykazuje nadwrażliwość na migotanie światła, powinieneś przed wejściem na ekspozycję zasięgnąć porady lekarskiej.
Alergeny
Na ekspozycji możesz wykonywać doświadczenia chemiczne. Zawarte w nich związki chemiczne, mogą wywołać reakcje alergiczne. Jeśli może u ciebie wystąpić reakcja alergiczna, zachowaj szczególną ostrożność. Użyj rękawic oraz okularów ochronnych dostępnych przy stanowiskach lub zrezygnuj z samodzielnego wykonywania doświadczeń i poproś o pomoc obsługę.
Fale radiowe i pola magnetyczne
Urządzenia elektroniczne na ekspozycji mogą emitować fale radiowe i pola magnetyczne.
Mogą one zakłócać działanie innych urządzeń elektronicznych takich, jak rozrusznik serca.
Oparzenia
W jednym miejscu na ekspozycji możesz wykonać doświadczenie przy użyciu płyty grzewczej.
Aby uniknąć ryzyka oparzenia, zachowaj szczególną ostrożność. W razie wystąpienia niepokojących objawów zwróć się do obsługi.
Obsługa pomoże ci znaleźć wyjście z ekspozycji lub skieruje cię do miejsca, w którym poczekasz na przybycie lekarza.
Pokój wyciszenia
Na ekspozycji znajduje się niewielki pokój wyciszenia. Jest to miejsce, w którym opiekun(-ka) może przewinąć, nakarmić lub wyciszyć dziecko. Pokój wyposażony jest m.in. w fotel, umywalkę, przewijak, koce i poduszki oraz słuchawki wyciszające. W pokoju dominują stonowane kolory, dzienne światło i miękkie powierzchnie.
Obok pokoju wyciszenia jest toaleta również dla osób z niepełnosprawnością wyposażona w system alarmowo – przyzywowy.
Mediateka
Mediateka znajduje się na 2 piętrze na balkonie nad salą Łowmiańskiego. Możesz tutaj wejść głównymi schodami lub wjechać windą. W Mediatece znajdują się 3 stanowiska komputerowe z multimediami oraz książki, z którymi możesz się zapoznać na miejscu. Wybrane filmy w Mediatece są tłumaczone na polski język migowy.
Więcej informacji o Mediatece znajdziesz tutaj.
Strefa Szyfrów
Strefa Szyfrów znajduje się przy Visitor Centre. Są w niej gry i zabawy przeznaczone dla najmłodszych. Strefę mogą zwiedzać dzieci od 6 roku życia wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów. Mogą się tu znaleźć małe elementy wyposażenia grożące zadławieniem.