Historia projektu

Historia projektu

Temat zorganizowania w Poznaniu placówki upamiętniającej intelektualny wyczyn trzech absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego podjął jako pierwszy w 2010 roku na antenie Radia Merkury jego ówczesny dziennikarz Szymon Mazur. Wskazał na fakt, że właśnie w Poznaniu studiowali oni matematykę i kryptologię pod okiem prof. Zdzisława Krygowskiego, a potem to w poznańskiej filii Biura Szyfrów Wojska Polskiego przy ówczesnych Wałach Kościuszki rozpoczęli pierwsze prace nad nowymi niemieckimi szyframi maszyny Enigma.

W styczniu 2011 roku Szymon Mazur zainteresował propozycją radnych poznańskich i wojewódzkich, a także władze miasta i regionu. W latach 2012 i 2013 zgłosił ją do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Zrealizował również dwukrotnie projekt „Żywa Enigma na Paradzie Świętomarcińskiej” – marsz harcerzy z 100. Poznańskiej Drużyny Harcerskiej, przebranych za klawisze maszyny szyfrującej.

Pierwszym znakiem pamięci o polskich kryptologach w przestrzeni miasta był pomnik w kształcie graniastosłupa foremnego, którego ściany wypełniają ciągi cyfr i liter.