10 i 11 grudnia w Centrum Szyfrów Enigma odbyło się performatywne czytanie dramatu Ewy Kaczmarek „Radiota” dedykowanego postaci Antoniego Pallutha. Spektakl, będący zwieńczeniem tegorocznej rezydencji artystycznej, spotkał się z dużym zainteresowaniem widzów i zwiedzających, którzy mogli obserwować bohaterów grających w przestrzeni stałej wystawy, tuż obok takich eksponatów jak Enigma, bomba Rejewskiego czy cyklometr. Elementy wystawy stały się integralną częścią sztuki.
Poznańska aktorka i scenarzystka, Ewa Kaczmarek, od lat pasjonująca się teatrem dokumentalnym, wzięła na warsztat biografię Antoniego Pallutha – podporucznika rezerwy łączności Wojska Polskiego, radiotechnika, kryptologa i inżyniera, którego wkład w rozwiązanie niemieckiego szyfru Enigma, choć niezaprzeczalny, zdaje się być mniej znany. Jednak spektakl ukazuje nie tylko ten aspekt biografii bohatera. „Radiota” to przede wszystkim próba ożywienia trudnej historii przez wspomnienia dotyczące różnych etapów życia kryptologa i emocje, jakie mu wówczas towarzyszyły. Jak przyznaje sama reżyserka, w Centrum Szyfrów Enigma to człowiek jest dla niej tą największą zagadką.
Swoją obecnością zaszczycił nas sam wnuk Antoniego Pallutha, Piotr Palluth, burmistrz Pobiedzisk – rodzinnego miasta kryptologa – Ireneusz Antkowiak oraz Beata Majchrowska – autorka książki „Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha”, z której to dowiedzieć się można jeszcze więcej o bohaterze spektaklu.
W rolach głównych w czytaniu wystąpili Paweł Siwiak i Ewa Kaczmarek. Pokaz wzbogaciły tworzone na żywo projekcje Macieja Domagalskiego oraz muzyka Adama Brzozowskiego. Kostiumy do Radioty stworzył duet poznańskich projektantów mody: PARABOSKA.
Fot. Łukasz Gdak / Poznańskie Centrum Dziedzictwa