Centrum Szyfrów Enigma opowiada nieznaną historię sukcesu polskich matematyków. Upowszechnia ją i osadza w historii szyfrów oraz zmian technologicznych na świecie. Prowadzi zajęcia edukacyjne i kulturalno-naukowe, animujące społeczną aktywność w centrum miasta.
Centrum Szyfrów Enigma jest marką Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, miejskiej instytucji kultury. Zgodnie z naszym hasłem – „Prawdziwa historia. Wyzwanie dla umysłu” – na multimedialnej, nowoczesnej ekspozycji opowiadamy historię złamania przez polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego szyfrów niemieckiej maszyny Enigma. Chcemy nieustannie upowszechniać i popularyzować tę nieznaną historię, bo wkład polskich matematyków w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej jest nadal słabo znany lub zupełnie zapomniany.
Centrum Szyfrów Enigma to druga w Poznaniu – po Bramie Poznania – instytucja wykorzystująca w swoich działaniach interpretację dziedzictwa. W pełni czerpiemy z tego, że ekspozycja poświęcona poznańskim kryptologom znajduje się dokładnie w tym samym miejscu, w którym w okresie międzywojennym stał budynek poznańskiej filii Biura Szyfrów, zatrudniającej Rejewskiego, Zygalskiego i Różyckiego. Pokazując dzieje zwycięstwa ludzkiego umysłu nad maszyną służącą podbojowi świata przez nazizm, uczymy i promujemy wartości Centrum, takie jak otwarty umysł, praca zespołowa, wspólny wysiłek, odwaga i wytrwałość w dążeniu do najtrudniejszych nawet celów.
Centrum Szyfrów Enigma nie tylko oddaje honor wybitnym polskim kryptologom – opowiada także o historii utajniania informacji na przestrzeni dziejów oraz o rozwoju świata komputerów i informatyki, będącego konsekwencją pracy nad deszyfrażem wrogich informacji w czasie II wojny światowej. Tę fascynującą opowieść prezentujemy za pomocą multimediów i aranżacji scenograficznej, a także wykorzystując pamiątki po kryptologach.
Centrum Szyfrów Enigma jest placówką dostępną i otwartą, przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi i osób starszych – ekspozycja jest dostosowana do potrzeb każdej z tych grup. Chcemy wzbogacać ofertę kulturalną i turystyczną śródmieścia Poznania. Służyć temu mają wydarzenia edukacyjne, naukowe i kulturalne, organizowane we współpracy ze śródmiejskimi społecznikami, uczelniami, innymi placówkami muzealnymi i organizacjami społecznymi. Podobny cel ma także stale rozwijana Mediateka, autonomiczna część CSE, gromadząca i udostępniająca zbiory na temat kryptologów, ale również ulicy Święty Marcin i najbliższej okolicy.