Centrum Szyfrów Enigma jest otwarte na wszelkie konteksty kulturowe, w tym artystyczne, złamania szyfru Enigmy oraz historii bohaterów stojących za tym wydarzeniem. Intencją Centrum jest wspieranie projektów i twórczych poszukiwań upamiętniających udział Polaków w złamaniu szyfru Enigmy. W ramach rezydencji w CSE chcemy wspierać ciekawe projekty kreowane na styku różnych dziedzin, pogłębiające współpracę CSE ze społecznością lokalną, w szczególności społecznością związaną z ulicą Św. Marcin, na różnych poziomach.
W 2023 roku rezydencję artystyczną prowadzą Zuzanna Kamińska i Weronika Jaźwińska. Tegoroczna rezydencja dotyczyć będzie projektu muralu i zinu o Polskich Szyfrodziewczynach. Pierwsze wydarzenia odbywać się będą jesienią 2023.
Artystka zrealizowała w Centrum Szyfrów Enigma swój autorski projekt, do którego bezpośrednią inspiracją była historyczna postać urodzonego w Pobiedziskach radioty – Antoniego Pallutha.
Uczestnicy CSW Open Lab, pod okiem Patryka Piłasiewicza, wspólnie stworzyli projekt, którego premierowe wykonanie dla publiczności miało miejsce w przestrzeni wystawy głównej w Centrum Szyfrów Enigma – koncert rozproszony SubRosa.
Dźwiękowisko NOISE to zapis spotkań, których celem było doświadczenie miasta poprzez brzmienie. Skomplikowany organizm poznańskiego polis ukazywał uczestnikom swój niezwykły obraz, konstruowany w nieprzerwanym procesie dialogu maszyn, budynków, podziemnego echa rur i kanałów z ludzkimi głosami, szumem deszczu i śpiewem ptaków.