Weronika Jaźwińska (IG: @wjazwinska) – artystka-graficzka i ilustratorka. Studiowała w Poznaniu, gdzie ukończyła grafikę warsztatową i projektowanie graficzne, a także w Rennes we Francji. Tworzy głównie ilustracje, plakaty oraz murale. Stara się, by zarówno w jej pracach, jak i w innych działaniach, wybrzmiewały treści równościowe, feministyczne oraz przeciwstawiające się dyskryminacji na wielu polach. Finalistka wielu konkursów na plakat zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Zuza Kamińska (IG: @nekrofobia) – artystka, ilustratorka i aktywistka, która pochodzi z Poznania, a aktualnie mieszka w Berlinie. Ukończyła grafikę artystyczną i projektową na UAP, studiowała też w Hiszpanii na Universidad de Bellas Artes oraz w Japonii na Kyoto City University of Arts. Zajmuje się tworzeniem ilustracji, animacji, plakatów, murali oraz innych form sztuki wizualnej. Skupia się na problemach społecznych, głównie na walce o prawa kobiet – zarówno w pracy artystycznej jak i aktywistycznej. Prywatnie adoptuje szczury (głównie od fundacji Lab Rescue), aktualnie ma ich 8, które bardzo kocha.______________________________________________________________________
Rezydencja artystyczna w Centrum Szyfrów Enigma
Spotkania dotyczyły projektu muralu i zinu o Polskich Szyfrodziewczynach. Wydarzenia odbywały się jesienią 2023.
Harmonogram spotkań:
Spotkanie I: „Polskie Szyfrodziewczyny” – otwarta pracownia Zuzanny Kamińskiej i Weroniki Jaźwińskiej.
12.10.2023. godz.17:00
Spotkanie warsztatowe z Rezydentkami Centrum Szyfrów Enigma – Zuzanną Kamińską i Weroniką Jaźwińską. Artystki tworzą artystyczno-feministyczny duet, w ramach którego wspólnie kreują ilustracje, grafikę projektową i warsztatową oraz performance zaangażowany w walkę o prawa kobiet oraz innych grup mniej uprzywilejowanych. Graficzki realizują w Centrum Szyfrów Enigma swój autorski projekt zatytułowany „Polskie Szyfrodziewczyny”, w ramach którego raz w miesiącu otwierają podwoje swojej artystycznej pracowni i organizują warsztaty związane z grafiką projektową i warsztatową.
Centrum Szyfrów Enigma
wstęp bezpłatny
Spotkanie II: „Polskie Szyfrodziewczyny” – otwarta pracownia Zuzanny Kamińskiej i Weroniki Jaźwińskiej.
23.11.2023. godz.17:00
Spotkanie warsztatowe z Rezydentkami Centrum Szyfrów Enigma – Zuzanną Kamińską i Weroniką Jaźwińską. Artystki tworzą artystyczno-feministyczny duet, w ramach którego wspólnie kreują ilustracje, grafikę projektową i warsztatową oraz performance zaangażowany w walkę o prawa kobiet oraz innych grup mniej uprzywilejowanych. Graficzki realizują w Centrum Szyfrów Enigma swój autorski projekt zatytułowany „Polskie Szyfrodziewczyny”, w ramach którego raz w miesiącu otwierają podwoje swojej artystycznej pracowni i organizują warsztaty związane z grafiką projektową i warsztatową.
Centrum Szyfrów Enigma
wstęp bezpłatny
„Polskie Szyfrodziewczyny” – finałowe wydarzenie w ramach programu rezydencji artystycznych w Centrum Szyfrów Enigma 2023.
6.12.2023. godz. 17:00
Odsłonięcie muralu i premiera zina, w ramach finału rezydencji Artystek w Centrum Szyfrów Enigma.
Czy kobiety potrafią zmieniać świat? Czy dziewczynki w Polsce wierzą, że mogą być geniuszkami matematyki, łamać szyfry, tworzyć kody i zaawansowane programy, albo zostać pionierkami nowych technologii. Czy w młodym pokoleniu Polek są przyszłe bohaterki?
W marcu 2023 r. Centrum Szyfrów Enigma zainaugurowało wyjątkowy projekt zatytułowany “Szyfrodziewczyny”, składający się z wystawy pop-up oraz szerokiego programu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Interpretacji i popularyzacji dziedzictwa kobiet, które odegrały ważną rolę w historii, w dziedzinie szyfrów i kryptologii oraz związanych z nimi nauk matematycznych i informatycznych – poświęcona została także tegoroczna rezydencja artystyczna.
Zuzanna Kamińska i Weronika Jaźwińska, tworzące artystyczno-feministyczny duet, w ramach którego angażują się w walkę o prawa kobiet oraz innych grup mniej uprzywilejowanych, realizują w Centrum Szyfrów Enigma swój autorski projekt poświęcony Szyfrodziewczynom.
Centrum Szyfrów Enigma
wstęp bezpłatny
Finałowe wydarzenie tegorocznej rezydencji artystycznej w Centrum Szyfrów Enigma już za nami, ale efekty pracy naszych wspaniałych Rezydentek Zuzy Kamińskiej i Wery Jaźwińskiej można nadal podziwiać w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Rezultatem rezydencji Artystek jest mobilny mural – wielkoformatowy heksaptyk składający się z portretów polskich SZYFRODZIEWCZYN.
Wśród przedstawionych na nim bohaterek zobaczycie nadzwyczajne kobiety, którym dedykowaliśmy w mijającym roku już inne wydarzenia, jak np. Halina Ryffert, Elżbieta Zawacka, Wanda Modlibowska czy Zofia Sokolnicka, którym poświęcone były wykłady zorganizowane w Centrum. Na wystawie, którą zrealizowały w Centrum Zuza Kamińska i Wera Jaźwińska poznać możecie także dwie nowe bohaterki.
Pierwszą z nich jest Krystyna Skarbek pseud. Christine Granville, właśc. Maria Krystyna Skarbek-Giżycka – kobieta szpieg, ulubiona agentka Churchilla, o której mówiono, że była najlepszym szpiegiem w Europie i której niezwykłe losy przypominają gotowy scenariusz na film.
Drugą bohaterką jest Jowita Koncewicz – jedna z pierwszych polskich programistek. Jowita Koncewicz ukończyła matematykę na Uniwersytecie Warszawskim i w 1956 r. rozpoczęła pracę w Grupie Aparatów Matematycznych Instytutu Maszyn Matematycznych. Była współtwórczynią pierwszego polskiego języka programowania SAKO oraz polskich translatorów języka ALGOL.
Innymi prekursorkami polskiej informatyki razem z Jowitą Koncewicz były Maria Łącka, Hanna Oktaby, Elżbieta Jezierska-Ziemkiewicz i Elżbieta Płóciennik. Wiedzę o pierwszych polskich informatyczkach zawdzięczamy Karolinie Wasielewskiej, autorce książki “Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki”, która była gościnią spotkania online w Centrum Szyfrów Enigma inaugurującego cały projekt SZYFRODZIEWCZYNY w marcu tego roku.
Powstałym w ramach rezydencji artystycznej wielkoformatowym obrazom towarzyszył dostępny na wernisażu zin, zaprojektowany i stworzony w technice rysodruku przez Artystki, który dzisiaj dostępny jest do pobrania w wersji cyfrowej na naszej stronie.
Zapraszamy do Centrum Szyfrów Enigma do zapoznania się z finałowym dziełem tegorocznej rezydencji artystycznej. Mamy nadzieję, że “Polskie Szyfrodziewczyny” dostarczą Wam sporej dawki inspiracji i dodadzą odwagi szczególnie młodym dziewczynom, planującym lub rozwijającym swoje kariery w STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics). Jednocześnie mamy nadzieję, że mobilny mural doczeka się w przyszłości swoich kolejnych odsłon w Poznaniu i nie tylko.