Młodość Zygalskiego przypadła na lata wytężonej pracy umysłowej dla ojczyzny, a wiek dojrzały – na ciężkie doświadczenie wojennej tułaczki i działanie w ciągłej improwizacji. Mimo niesprzyjających warunków wojennych i emigracyjnych nieustannie dążył do realizacji swoich marzeń i pasji. Czy mu się to udało?
Odpowiedzieć na to pytanie może każdy, kto w dniach 27 września – 29 listopada 2024 odwiedzi Centrum Szyfrów Enigma i obejrzy wystawę czasową „Henryk Zygalski. Nieznane oblicza”.
Na ekspozycję, która powstała dzięki dofinansowaniu w ramach programu Patriotyzm Jutra (operatorem jest Muzeum Historii Polski) składają się rewelacyjne, rzadko lub wcale niepublikowane zdjęcia, dokumenty i artefakty, pozyskane od rodziny kryptologa oraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Wystawa czasowa w Centrum Szyfrów Enigma prezentuje postać Henryka Zygalskiego, jakiego powszechnie nie znamy. Poznański matematyk i kryptolog, współautor sukcesu złamania szyfru Enigmy, pokazany jest nie tylko jako geniusz, ale przede wszystkim jako człowiek z krwi i kości, pełen pasji i planów. Na wystawie zobaczymy go m.in. także jako wykładowcę, podróżnika, miłośnika muzyki i duszę towarzystwa
Ozdobą wystawy jest porcelanowy zestaw kawowy z 1870 roku, który Henryk Zygalski otrzymał w prezencie od swoich rodziców – Michała Zygalskiego oraz Brygitty Stanisławy z domu Kielisz – w okresie międzywojennym, i z którego zapewne korzystał w szczególnie uroczystych chwilach, pijąc kawę. Eksponat pochodzi ze zbiorów państwa Marii i Gerarda Bryschaków.
Wydarzenia towarzyszące wystawie:
Oprowadzania kuratorskie po wystawie:
*WYSTAWA CZASOWA “Henryk Zygalski. Nieznane oblicza”
Dofinansowano z programu Patriotyzm Jutra
Kuratorzy: Piotr Bojarski, Maksym Kempiński
Projekt aranżacji: Anna Pilawska-Sita
Projekt graficzny: Agata Pietraszko
Korekta: Aleksandra Deskur
Tłumaczenie: Dorota Piwowarczyk
Konsultacja dostępnościowa: Lucyna Kaczmarkiewicz
Montaż: Łukasz Lisowski/lisowskicraft