Przygoda Poznańskiego Centrum Dziedzictwa z Wikipedią rozpoczęła się jeszcze w czasie pandemii Covid-19. Wtedy właśnie powstawały pierwsze artykuły, których autorami byli pracownicy Bramy Poznania. Postanowiliśmy opracować tematy związane z Poznaniem i jego dziedzictwem dziejowym. Pisaliśmy o zabytkach i wybitnych postaciach historycznych. Z czasem zaczęliśmy tłumaczyć opublikowane przez nas artykuły na inne języki. Uważamy, że nasza praca przy rozbudowie Wikipedii – przede wszystkim polskiej – jest nie do przecenienia. Dlatego też nasza współpraca z Wikipedią jest i będzie kontynuowana.
Aktualnie w Centrum Szyfrów Enigma trwa kulturalno-edukacyjny projekt zatytułowany “Szyfrodziewczyny”. W jego ramach opowiadamy o niebagatelnej roli kobiet w historii nauk ścisłych i rozwoju technologii cyfrowych. Zorganizowaliśmy w Collegium Martineum przestrzeń, w której powstała pracownia STEAM (science, technology, engineering, art, mathematics). W Pracowni prezentujemy obecnie wystawę czasową “Szyfrodziewczyny”, której towarzyszą rozmaite wydarzenia, w tym edytony, czyli maratony edycyjne Wikipedii. W ich trakcie powstawać będą hasła na potrzeby Wikipedii – związane z biografiami przedstawionych w ramach wystawy kobiet-naukowczyń. Takie spotkania będą odbywać się dwa razy w miesiącu. Przyświeca nam konkretny cel – stworzenie artykułów o kobietach, które dotychczas nie były wzmiankowane na platformie Wiki. W ramach edytonów będziemy pisać i redagować artykuły dla Wikipedii, dzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz, po prostu, spędzać wspólnie czas.
Najbliższy Wiki-piątek odbędzie się w Centrum Szyfrów Enigma, 23 sierpnia godz. 12:00-18:00. Na uczestników czekać będą upominki. Zapraszamy!