Najnowsza publikacja Poznańskiego Centrum Dziedzictwa stanowi efekt niezwykłej współpracy pomiędzy Centrum a Wydziałem Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpraca ta dotyczyła projektu pod identycznym tytułem, który miał na celu zebranie metodą oral history relacji świadków historii, poświęconych przeszłości budynku Collegium Martineum. Dziś w tym uniwersyteckim budynku mieści się także Centrum Szyfrów Enigma.
W ramach wspólnego projektu obu instytucji powstał wartościowy zbiór 14 relacji, zapis rozmów z 18 świadkami historii byłego gmachu Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a później – Collegium Historicum i Collegium Martineum UAM. W ten sposób dla potomnych zachowano m.in. „smaczne” opowieści Marii Królskiej, przez wiele lat właścicielki stołówki i sali bankietowej dla studentów i pracowników naukowych, czy barwne wspomnienia aktora i reżysera teatralnego Marcina Kęszyckiego o zmaganiach z cenzurą w latach PRL
i kontaktach z ówczesną władzą.
Dzięki opracowanym i wydanym w postaci książkowej relacjom udało się znacząco wzbogacić wiedzę lokalną o niedocenianym na co dzień obiekcie, jakim jest gmach Collegium Martineum. To z pewnością pozycja obowiązkowa dla miłośników historii Poznania i UAM. Wzbogacają ją także archiwalne zdjęcia przedstawiające partyjną i uczelnianą przeszłość budynku.
Warto wspomnieć, że zebrane relacje w postaci nagrań filmowych i dźwiękowych zostały również udostępnione w Mediatece, ogólnodostępnej części Centrum Szyfrów Enigma. Można ich tam bezpłatnie wysłuchać w godzinach otwarcia Centrum, do czego serdecznie zachęcamy.
TytuŁ: Collegium Martineum. Biografia miejsca
Pod redakcją: Olivii Gromadzkiej, Magdaleny Patrzałek-Graś i Malwiny Jurczyk
Wydawca: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Historii UAM
Partner wydania: Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Objętość: 202 strony
ISBN: 978-83-67284-25-7
Cena: 30 zł
Poznań 2023
Publikację można nabyć w Centrum Szyfrów Enigma, które znajduje się przy ul. Święty Marcin 78