Wraz z wybuchem wojny Rządowa Szkoła Kodów i Szyfrów przeniosła się z Londynu do Bletchley, miasteczka oddalonego około 80 kilometrów od stolicy. Tam, w starej wiktoriańskiej posiadłości, rozlokowano profesorów, studentów, mistrzów szachowych, muzealników, archiwistów, a nawet egiptologów. Jednym słowem: wszystkich, którzy mogli pomóc w deszyfracji Enigmy.
Alan Turing dotarł do Bletchley Park 4 września 1939 roku, dzień po oficjalnej deklaracji przystąpienia Wielkiej Brytanii do wojny. Jako uznany matematyk szybko rozpoczął pracę w roli kryptologa.
Bletchley Park na tle podobnych placówek, wyróżniało to, że Rządowa Centrala Łączności pełna była ludzi podobnych Turingowi – ekscentrycznych intelektualistów. Różnorodność pracowników Bletchley i akceptacja ich indywidualizmu sprawiała, że było to miejsce nad wyraz otwarte. Ten klimat i luźne jak na wojskową placówkę podejście do hierarchii, wpłynęły na to, że pomysły Turinga – nawet jeśli początkowo traktowane sceptycznie – miały pole do realizacji.
Jeden z tych pomysłów – skonstruowanie bomby kryptologicznej – był inspirowany osiągnięciami polskich matematyków.
[ENG]
ZOBACZ PODCASTY BLETCHLEY PARK