Madame X. Pierwsza dama amerykańskiej kryptologii morskiej, pogromczyni japońskich szyfrów.
Autorka dewizy: Każdy szyfr stworzony przez mężczyznę może zostać złamany przez kobietę.
Bez niej nie byłoby zwycięstwa Amerykanów nad Japończykami w czasie II wojny światowej na polu kryptologii. Urodziła się 24 lipca 1899 roku w Geneseo w stanie Illinois. Od samego początku kariery przejawiała wybitny talent i rozwijała swoje zdolności w zakresie muzyki, lingwistyki i nauk ścisłych. Ukończyła studia na Ohio State University, uzyskując specjalizację z matematyki i fizyki. Biegle władała językami niemieckim, francuskim, japońskim i łaciną. W 1918 roku dołączyła do amerykańskiej marynarki wojennej, do sekcji szyfrów i łączności. Ze względu na znajomość wielu języków oraz wiedzę z dziedziny statystyki zajmowała się tworzeniem tajnych przekazów i testowaniem nowych maszyn szyfrujących. Jej bezprecedensowym dokonaniem było złamanie japońskich szyfrów z tzw. czerwonej i niebieskiej książki kodów morskich (The Red Book Code, The Blue Book Code) oraz kolejnych, którymi posługiwała się marynarka wojenna Japonii w okresie międzywojennym. Dzięki bezbłędnemu przechwytywaniu i rozszyfrowywaniu wiadomości Amerykanie znali pozycję, prędkość przemieszczania się oraz zasoby armii wroga.
W trakcie II wojny światowej Agnes Driscoll zajmowała się szkoleniem następnego pokolenia amerykańskich kryptoanalityków. Należeli do niego między innymi Joe Rochefort oraz Edwin Layton, którzy wsławili się tym, że prawidłowo wskazali atol Midway jako kolejny cel japońskiej inwazji. Informacja ta – i sukces Amerykanów w bitwie o Midway – całkowicie odmieniły przebieg wojny na Pacyfiku.
Osiągnięcia Agnes Driscoll (nazywanej przez współpracowników Miss Aggie albo Madame X) w dziedzinie kryptoanalizy oraz wiedza przekazana kolejnym specjalistom amerykańskiej marynarki wojennej wpłynęły na dzieje II wojny światowej oraz skróciły czas jej trwania. Madame X zmarła w 1971 roku. W 2000 roku jej nazwisko umieszczono w Sali Honorowej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA), potwierdzając jej niekwestionowany status pierwszej damy kryptologii morskiej.