W maju wystawa Szyfrodziewczyny gościła na konferencji Impact”2024 w Poznaniu. Impact jest wydarzeniem, które co roku prezentuje najciekawsze i najbardziej innowacyjne technologie, które są odpowiedzią na potrzeby społeczne i globalne wyzwania. Międzynarodowej publiczności konferencji liczącej 6000 uczestników, Poznańskie Centrum Dziedzictwa i Centrum Szyfrów Enigma zaprezentowało pop-upową wystawę, która stanowi część szerokiego programu edukacyjno-kulturalnego – Szyfrodziewczyny.
Celem projektu jest uzupełnianie rozproszonych luk związanych z widocznością kobiet w historii nauk ścisłych i rozwoju technologii cyfrowych. Szczególne miejsce w projekcie zajmują osiągnięcia kobiet w kryptologii, naukach matematycznych i informatycznych. Przedstawiona na konferencji wystawa interpretuje i upowszechnia dziedzictwo intelektualne dwudziestu wybitnych matematyczek, szyfrantek, programistek, wynalazczyń i pionierek nowych technologii z całego świata. Nie zabrakło wśród nich inspirujących Polek, w tym oczywiście poznanianek.
Zaprezentowana na IMPACT ekspozycja o Szyfrodziewczynach, nawiązująca w swojej aranżacji do ikonicznego dzieła sztuki feministycznej z 1979 r. „The Dinner Party” Judy Chicago, stała się nie tylko przestrzenią celebracji osiągnięć kobiet, ale również przestrzenią do zdobywania wiedzy, dialogu oraz wymiany spostrzeżeń i dobrych praktyk.
Na wystawie odbyły się dwa wydarzenia specjalne. 15 maja w przestrzeni wystawy Szyfrodziewczyny Centrum Szyfrów Enigma we współpracy z Wikimedia Polska zainaugurowało edyton Wikipedii. W trakcie edytonu redaktorzy wspólnie tworzyli i rozwijali artykuły o Szyfrodziewczynach, które nie mają swoich kart w Wikipedii. Wydarzenie to dało początek nowej serii maratonów edycyjnych, które odbywają się obecnie regularnie w ramach “wiki-piątków” w Centrum Szyfrów Enigma. Do dzisiaj dbamy, aby dobra praktyka rozpoczęta na konferencji była kontynuowana, a działania realizowane w ramach projektu przynosiły prawdziwe efekty i wywierały widoczny “impact”.
Drugiego dnia konferencji na wystawie odbyło się herstoryczne „Śniadanie z Szyfrodziewczynami” zorganizowane przez Centrum Szyfrów Enigma i Fundację Muzeum Historii Kobiet z udziałem naukowczyń, herstoryczek i wspaniałych młodych Szyfrodziewczyn, które z sukcesem na co dzień rozwijają swoje kariery w Poznaniu. Uczestniczki dyskutowały o wyzwaniach przed jakimi stoją współczesne kobiety w obszarach związanych z matematyką, naukami ścisłymi i najnowszymi technologiami, w tym AI.
Prezentacja wystawy na Impact’2024 pozwoliła na przedstawienie projektu Szyfrodziewczyny i jego misji zupełnie nowej publiczności. Niezmiernie miło było nam dzielić się swoim projektem w tak szerokim gronie oraz gościć na wystawie tak wiele wspaniałych dziewczyn i kobiet rozwijających swoje kariery w STEM, a także ich przyszłych mentorek i mentorów. Rozmowy i dobre słowa zebrane od gości wystawy dały nam mnóstwo energii do działania i umocniły w przekonaniu, że warto i trzeba zajmować się dziedzictwem kobiet, a rola instytucji kultury w kształtowaniu społecznej zmiany w jego postrzeganiu i kształtowaniu jest nie do przecenienia.
ZOBACZ FOTORELACJĘ