Matematyczka, twórczyni oprogramowania dla misji Apollo 11.
Nie było innego wyjścia, jak zostać pionierami; nie było czasu na bycie początkującym – opowiadała po latach.
Margaret (z domu Heafield) urodziła się 17 sierpnia 1936 roku w Paoli w stanie Indiana. Swoją pasję do matematyki odkryła już w szkole średniej, by później otrzymać tytuł naukowy licencjata na Uniwersytecie Michigan. Marzyła, by zostać profesorem matematyki i rozpocząć własne badania w zakresie matematyki abstrakcyjnej.
Po skończeniu studiów przyjęła pracę w Massachusetts Institute of Technology, gdzie tworzyła różne oprogramowania do prognozowania pogody za pomocą komputerów PDP-1 i LGP-30. Na uniwersytecie w dziale meteorologii poznała Edwarda Lorenza, któremu pomagała przy publikacji jego pracy na temat teorii chaosu.
Ze względu na wybitne zdolności programistyczne dołączyła do Laboratorium Lincolna, gdzie została zaangażowana w prace nad projektem pierwszego automatycznego systemu obrony powietrznej SAGE (Semi-Automatic Ground Environment). Ponownie wykazała się nieprzeciętnymi umiejętnościami, samodzielnie pisząc oprogramowanie do systemu identyfikacji samolotów.
Jej talent dostrzegła Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Powierzono jej kierownictwo zespołu odpowiedzialnego za opracowanie oprogramowania dla systemów naprowadzania i kontroli pokładowego dowodzenia modułów misji Apollo. To dzięki jej pracy i poprawnym obliczeniom statek kosmiczny w ramach misji Apollo 11 z astronautami Neilem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem na pokładzie bezpiecznie wylądował na powierzchni Księżyca w lipcu 1969 roku.
Hamilton uważała, że zadania, które wykonywała wraz z zespołem, były tak samo ważne, jak działania podjęte przez załogę na pokładzie Apollo. Stworzone przez nią metody zapobiegania błędom systemowym i odzyskiwania informacji w przypadku awarii komputera stały się fundamentem nowej gałęzi technologii, znanej dziś pod nazwą inżynierii oprogramowania.
Zasługi programistki, która znacząco wpłynęła na rozwój świata nauki, doceniły największe amerykańskie instytucje. Od NASA otrzymała wyróżnienie Wybitny Czyn w Przestrzeni Kosmicznej (Exceptional Space Act Award, 2003) a w 2016 roku prezydent USA Barack Obama wręczył jej Prezydencki Medal Wolności.